تلاوت قرآن
تلاوت قرآن

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۹/۱۱
تلاوت قرآن

تلاوت قرآن رسول خدا صلی الله علیه و آله


رسول خدا صلی الله علیه و آله قبل از تلاوت قرآن از شیطان به خدا پناه می برد و می فرمود:

»اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم«

امام باقر علیه السلام فرمود:

آهنگ صدای پیامبر صلی الله علیه و آله در هنگام تلاوت قرآن آنچنان زیبا بود که از همه مسلمانان دلرباتر می خواند.

آن حضرت هنگامی که به آیه (أَ لَیسَ ذلِک بِقادِرٍ عَلی أَنْ یحْیی الْمَوْتی) می رسید می فرمود:

بلی، خداوندا! تو پاک و منزهی و بر زنده کردن مردگان توانایی داری.

همچنین وقتی که به آیه 61 سوره یونس می رسید (که می فرماید:

در هیچ حال و اندیشه ای نیستی و هیچ قسمتی از قرآن را تلاوت نمی کنی و هیچ عملی را انجام نمی دهید، مگر اینکه ما گواه بر شما هستیم، در آن هنگام که وارد آن می شوید و هیچ چیز در زمین و آسمان از پروردگار تو مخفی نمی ماند، حتّی به اندازه سنگینی ذرّه ای نه کوچک تر و نه بزرگ تر از آن، مگر اینکه همه آنها در کتاب آشکار و لوح محفوظ علم خداوند ثبت است)

این آیه را را تلاوت می کرد و گریه شدیدی بر آن حضرت دست می داد.

 

صفای گلشن دل ها به ابر و باران نیست

چه این وظیفه محول به اشک و آه من است.

                                                                          

ابن عباس می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله وقتی آیه »وَنَفسٍ وَما سَوَّاها« را تلاوت می کرد، توقّف مختصری می نمود بعد می گفت: خدایا! به من پرهیزگاری بده و جانم را پاکیزه گردان که تو بهترین پاکیزه کننده ای و تو مولا و سرپرست نفس منی. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: هیچ امری رسول خدا صلی الله علیه و آله را از تلاوت قرآن باز نمی داشت، مگر جنابت. ام سلمه نقل می کند که رسول خدا صلی الله علیه و آله قرائت خود را آیه آیه وقف می کرد. آن حضرت از رختخواب برنمی خواست، مگر اینکه مسبحات را تلاوت می کرد و می فرمود: در این چند سوره آیه ای است که فضلش از هزار آیه بیشتر است، پرسیدند مسبحات کدامند؟ فرمود: سوره های حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

رسول خدا صلی الله علیه و آله هیچ وقت نمی خوابید، مگر اینکه سوره تبارک و الم تنزیل را می خواند. علی بن ابی طالب علیه السلام فرموده است:

رسول خدا صلی الله علیه و آله سوره »سبح اسم ربک الاعلی« را دوست می داشت و اوّلین کسی که «سبحان ربی الاعلی» گفت: میکائیل بود. حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله می فرمود: سوره هود مرا پیر کرد که البته منظور آن جناب آیه »فَاسْتَقِمْ کما أُمِرْتَ« بود.

ابن مسعود می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله مرا دستور دادند که مقداری از قرآن را بخوانم و من چند آیه ای از سوره یونس برایش تلاوت کردم تا آنکه به آیه: (وَ رُدُّوا الَی اللَّهِ مَوْلاهُمُ الْحَقِّ...) رسیدم در آن هنگام دیدم که اشک در چشمان نازنینش حلقه زد.

منبع : ویژگی های پیامبر اعظم (ص)، الخصائص النبویة، ص: 312؛ پاک نیا، عبدالکریم

پایگاه اطلاع رسانی حوزه