آغاز رقابت ۳۲۰ دانشجو در مهم‌ترین جشنواره قرآنی دانشگاهی
آغاز رقابت ۳۲۰ دانشجو در مهم‌ترین جشنواره قرآنی دانشگاهی

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۸/۲۶
آغاز رقابت ۳۲۰ دانشجو در مهم‌ترین جشنواره قرآنی دانشگاهی

رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، ضمن بیان جزئیات سی و سومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، گفت: در بخش آوایی این جشنواره ۳۲۰ شرکت‌کننده حضور دارند.


رشید جعفرپور، رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با اشاره به برگزاری سی و سومین دوره جشنواره ملی دانشجویان کشور از ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه، گفت: این دوره از جشنواره به میزبانی دانشگاه فردوسی و در شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود.

 

جعفرپور در ادامه با تأکید بر حضور وزیر علوم و رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها در مراسم افتتاحیه جشنواره، در مورد جزئیات این دوره، افزود: مراسم افتتاحیه صبح روز شنبه ۲۶ آبان‌ماه ساعت هشت آغاز می‌شود. در این مراسم وزیر علوم، معاون فرهنگی دانشجویی وزیر علوم و جمعی از مسئولان قرآنی حضور خواهند داشت.
وی تصریح کرد: رقابت‌ها که عمدتاً به بخش آوایی مربوط می‌شود بعد از برپایی مراسم افتتاحیه آغاز و در رشته‌های حفظ در اجزاء مختلف، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، تواشیح، اذان و ... برگزار می‌شود. روز اختتامیه این دوره نیز بعد از اقامه نماز مغرب و عشا روز یکشنبه،
۲۷ آبان‌ماه خواهد بود که با حضور مسئولان قرآنی کشورمان برپا می‌شود.
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین به برگزاری رقابت‌ها در بخش معارفی اشاره و اظهار کرد: در زمان برگزاری مسابقات در بخش آوایی، شاهد مسابقات بخش معارفی نیز خواهیم بود.
وی همچنین در مورد تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره بیان کرد: بر اساس آخرین آمار در بخش آوایی
۳۲۰ شرکت‌کننده حضور دارند که ۱۲۴ نفر آنها را بانوان و ۱۹۶ نفر نیز آقایان تشکیل می‌دهد. همچنین در بخش معارفی نیز ۲۰۵ نفر حضور دارند که از بین آنها ۱۲۷ نفر خانم و ۱۷۸ نفر نیز آقا هستند. در بخش ارسال آثار نیز ۴۸ برگزیده در بخش‌‌های پژوهشی، ادبی، هنری و فناوری به عنوان نفرات برتر مشخص شده‌اند که در مراسم افتتاحیه تجلیل خواهند شد.
جعفرپور در مورد برنامه‌های جنبی این دوره از جشنواره نیز به بازدید از فضاهای مذهبی شهر مشهد اشاره کرد و گفت: تقدیر از یک شخصیت فرهنگی و قرآنی برجسته یکی دیگر از ویژه‌برنامه‌های این دوره از جشنواره خواهد بود. همچنین از آثاری که در بخش‌های هنری و ... داوری شده است، نمایشگاهی برپا خواهد شد که شامل آثاری همچون، نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، عکس و ... خواهد بود.
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد میزان جوایز برگزیدگان به خصوص در بخش آوایی، گفت: هر سال و در هر دوره از جشنواره شاهد رشد میزان جوایز نسبت به دوره قبل بوده‌ایم و در این دوره نیز شرایط به همین نحو خواهد بود.

خبرگزاری ایکنا

کد خبر: ۳۷۶۳۶۲۷